A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:
A tantárgy szerepe a képzés céljának megvalósításában:
TTK Kognitív tanulmányok mesterszak kötelező tárgya
A tantárgy részletes tematikája magyarul és angolul:
A kurzus célja az elméleti nyelvészet alapfogalmainak ismertetése a korunkban kiemelkedő irányzatok összevetésén keresztül, valamint a modern nyelvtudomány nyelvelemzési módszereinek bemutatása. A kurzus elméleti része a nyelvtudomány egyetemes érvényű eredményeit tá rgyalja, míg
a gyakorlati órák célja ezek alkalmazása a magyar nyelvre. A kurzus egyben alapokat nyújt a pszicholingvisztika tárgyhoz.
Témák: A modern nyelvtudomány előtörténete: a Strukturalizmus és a tudományos rendszerezés fogalma. Tény, elmélet és értékítélet. A modell mint a tudományos leírás eszköze. - A modern nyelvszemlélet: a nyelv mint pszichológiai jelenség és a nyelv biológiai megközelítése. Az emberi nyelv és az állati kommunikáció hasonlóságai és különbségei. - A nyelv megjelenítése: hangrendszerek, jelrendszerek és írásrendszerek. - A nyelv szerkezeti felépítése: fonémák, morfémák és szintaktikai egységek. Szintaktikai alapú kategorizálás. - A formalista nyelvelmélet alpfogalmai: A generativitás fogalma. A rekurzió. A jelentés és a forma elválasztása. Szerkezeti manipuláció, a rejtett elemek elve. - Problémakörök a magyar nyelvben: a szórend és az információ „csomagolás” jellegzetességei. - A nyelv szemantikai felépítése: eseménytípusok, szerepek, deixis és anafora. Szemantikai alapú kategorizálás. - A kognitivista nyelvelmélet alapfogalmai: a nyelv és a gondolkodás viszonya; metafora és metonímia. - A gyereknyelv jellemzői és a nyelvelsajátítás modelljei. - Neurolingvisztika: szerzett és fejlődési nyelvi rendellenességek; a neurolingvisztika vizsgálati eszközei. - Szociolingvisztika: dialektológia; a nyelv társadalmi megítélése.
Követelmények szorgalmi időszakban:
Előadásokon való részvétel, feladatok teljesítése, zárthelyi dolgozatok
Konzultációs lehetőségek:
Heti konzultációs időben, e-mailen folyamatosan
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom:
Pléh Cs. (szerk.), 1996, Kognitív tudomány. Budapest: Osiris.
É. Kiss K. et al., 2003, Új magyar nyelvtan. Budapest: Osiris.
Kálmán László – Trón Viktor, Bevezetés a nyelvtudományba. 2005, Budapest: Tinta