Szupravezetők transzporttulajdonságainak vizsgálata mikrohullámú méréstechnikával

MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2016/17/2.
Simon Ferenc
f.simon@eik.bme.hu
Fizika Tsz.
egyetemi tanár
Csősz Gábor
Fizikus MSc - kutatófizikus

kísérletező kedv, angol nyelvtudás, jó tanulmányi eredmények

A szupravezető anyagok kutatása a szilárdtestkutatás és kondenzált anyagok fizikájának élvonalába tartozik. A másodfajú szupravezetők ún. kevert állapotában a vortexek dinamikája meglepő mikrohullámú tulajdonságokat eredményez. Előzetes méréseink alapján a K3C60 szupravezetőben a szupravezető állapotban nagyobb mikrohullámú veszteséget figyelhetünk meg a kevert állapotban (azaz véges mágneses térben) mint a normál állapotban. A sejtésünk az, hogy ezt a vortexek dinamikája okozza, amit a várakozásunk szerint a fenomenológikus Coffey-Clem modell segítségével le lehet írni. A jelentkező feladata a szupravezetők mágneses és transzporttulajdonságainak elméletében és a mikrohullámú méréstechnika alapjaiban való elmélyedés. Emellett mikrohullámú ellenállásmérések elvégzése a K3C60 szupravezetőn a mágneses tér függvényében, valamint a kísérleti eredmények értelmezése a Coffey-Clem modell segítségével.