Részleges elektromos kisülés által keltett nagyfrekvenciás elektromos jelek keletkezésének elméleti vizsgálata és számítógépes azonosítása.

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Típus: 
MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
Félév: 
2016/17/2.
Témavezető: 
Név: 
Sólyom András
Email cím: 
solyom@eik.bme.hu
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
Beosztás: 
egyetemi adjunktus
Elvárások: 

Angol nyelvtudás, C, illetve C++ programozási ismeretek, kreativitás, önállóság

Leírás: 

A BME Fizikai Intézet Atomfizika Tanszéke részt vesz egy olyan ipari probléma megoldásában, amelyben részleges kisülések (Partial Discharge) nagyfrekvenciás (100 MHz) tranziens elektromos jeleit kell analizálni és kategorizálni.

Ezen jelek keletkezésének pontos körülményei és viselkedésük nem teljesen tisztázott probléma. A jelek gyűjtését és vizsgálatát egy, a Tanszéken kifejlesztett számítógépes egység látja el, amelynek része a gyors A/D átalakító és  egy hitelkártya méretű nagy teljesítményű számítógép (Parallella board*[1]).

Az adatgyűjtés és a jelfeldolgozás jelen fázisban csak az ARM processzort használja. A jelfeldolgozás nagy része (többek között a gyors wavelet transzformáció (DWT)) egy jól párhuzamosítható feladat, ezért szeretnénk azt a rendszer 16 magoz Epiphany segédprocesszorának segítségével megoldani.

A hallgató feladata választhatóan a jelenség elméleti és gyakorlati vizsgálata, illetve a meglevő rendszer multiprocesszoros  fejlesztése, az Epiphani koprocesszor felhasználásával.



[1] A Parallella board egy FPGA-ban realizált kétmagos ARM-A9 Zynq processzorra és az Adapteva cég Epiphany nevű  16 RISC processzor magot tartalmazó koprocesszorára épül. Az Epiphany koprocesszor tulajdonságai:
32 bites szuperskalár RISC architektúra
32 kB lokális mRAM
lebegőpontos utasításkészlet
64 elemű regiszter fájl
két 32 bites időzítő
megszakítás kezelő
Chip-to-chip linkek