Nem-ábeli mértékelméletek vizsgálata rácson

egyetemi tanár
Varga Zoltán
Fizikus MSc - kutatófizikus

Alapos képzettség matematikából és elméleti fizikából

A 4-dimenziós nem-ábeli mértékelméletekben a topologikus szuszceptibilitás véges hőmérsékleten egy jól ismert megfigyelhető mennyiség. QCD-ben az anomális U(1) szimmetriával kapcsolatos és nagy hőmérsékleten aszimptotikusan nullához tart. A Standard Modellen túli egyik sötét anyag konstrukcióban az axion hipotetikus új részecske tömegével kapcsolatos. Rácstérelméleti módszerekkel a magas hőmérsékletű viselkedés nehezen vizsgálható, pont azért, mert a jel nagyon kicsi és nehezen különböztethető meg nagy szignifikanciával a nullától. Ezért QCD-ben, tehát SU(3) mértékelméletben, egy új mérési eljárást dolgoztak ki az irodalomban az elmúlt évben. Ennek a mérési eljárásnak az alkalmazása az elsődleges feladat SU(2) mértékelméletben. Ebben az esetben nagy hőmérsékletre az irodalomban még nincs kontinuum eredmény.