Nanohuzalok előállítása, mágneses és transzport tulajdonságainak vizsgálata

PhD típus:
Fizikai Tudományok Doktori Iskola
Év:
Péter László
peter.laszlo@wigner.mta.hu
Kutatóintézet/Tanszék:
MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont
tudományos tanácsadó
Tudományos fokozat:
MTA doktora
Halbritter András
halbritt@mail.bme.hu
Intézet:
BME Természettudományi Kar Fizika Tanszék
egyetemi tanár
Tudományos fokozat:
MTA doktora

Kutatócsoportunk két évtizede foglalkozik a spinfüggő elektrontranszport miatt fellépő óriás mágneses ellenállást (GMR) mutató, nanométeres skálájú fémes mágneses/nemmágneses multiréteg filmek elektrokémiai úton történő előállításával és a GMR jelenség kísérleti vizsgálatával. Az elektrokémiai módszer egyedülálló lehetőséget ad nanopórusos filmek üregeinek fémes anyaggal való történő kitöltésére, aminek révén 50-100 nm átmérőjű ún. nanohuzalokat lehet előállítani. A multiréteg filmek előállításához hasonlóan a nanohuzalok hossza mentén is létre lehet hozni kémiai összetétel-modulációt. Az így létrejövő multiréteges nanohuzal szintén mutatja a GMR jelenséget, sőt, az effektus jóval nagyobb is lehet a multiréteges filmeken tapasztaltnál. Mind a homogén, mind a multiréteges nanohuzaloknak ezen kívül is számos más érdekes tulajdonsága lehet, ami például alkalmas elemkombinációk alkalmazásával érhető el (lágy és kemény mágneses anyagok, mágneses fémek és félfémek vagy szupravezetők), a nemmágneses nanohuzalok esetén pedig például a termoelektromos tulajdonságok váltottak ki az utóbbi időben érdeklődést. A PhD hallgató feladata lenne nanohuzalok elektrokémiai előállítása, szerkezeti jellemzése elektronmikroszkópiával és röntgendiffrakcióval, valamint mágneses és transzport tulajdonságaiknak a vizsgálata. A kutatás egy drezdai kutatócsoporttal folyó együttműködés keretében fog történni, amelynek témája magnonikus kristályok előállítása elektrokémiai módszerekkel.

MSc diploma (fizikus, mérnök-fizikus); angol nyelv középfokú ismerete, szakszöveg olvasási képesség; méréstechnikai és adatfeldogozási alapismeretek, valamint programozási ismeretek előnyt jelentenek

Munkahely neve:
MTA Wigner FK
Munkahely címe:
1121 Budapest, Konkoly-Thege út 29-33.