Önszerveződő folyamatok szemcsés anyagokban

Docens
Tudományos fokozat:
PhD

A szemcsés anyagok makroszkopikus részecskékből állnak, amelyek disszipatív kölcsönhatása miatt, az anyag rendkívül sokoldalúan viselkedik. A szemcsés anyag tulajdonsága függ az őt ért deformáció sebességétől, a szemcsék anyagától, alakjától és ezektől függően különböző mintázatok, viselkedési állapotok jönnek létre. Ezek a mintázatok néha jól láthatóak, mint pl. a közelmúltban sikerrel vizsgált hosszúkás részecskék esetén a nyírás során létrejövő rendeződés, azonban van amikor a létrejövő belső struktúra nem ennyire nyilvánvaló, mint például egy silóból való kiáramlás során a véletlenül bedugult konfiguráció és az ezt megtartó erőhálózat.

A doktori kutatások célkitűzése, hogy az ilyen nemtriviális mintázatokat mind kísérletileg, mint numerikusan megfigyeljük és elméletileg minél pontosabban leírjuk. A munka során fokozatosan haladnánk a gömb alakú részecskéktől a nemtriviális alakúak felé.  Szeretnénk figyelembe venni a szemcsék deformáció során létrejövő kopását törését is.

A témavezető birtokában van egy több csoport együttműködésében kifejlesztett diszkrét elem szimulációs kód, amellyel lehetőség van gömbökből felépített különböző alakú részecskék, illetve ezen gömbök kísérletekkel validált letörésének vizsgálatára. A kísérleti munkák Börzsönyi Tamás (Wigner FK, SZFI) csoportjával folyamatos sikeres együttműködés folytatásaként történnének.

Magas szintű programozási tudás, fizika MSc.

Munkahely neve:
BME Fizikai Intézet
Munkahely címe:
1111 Budapest, Budafoki út. 8.