Kvantumbitek szilárdtestekben

Fizikai Intézet
Tudományos fokozat:
PhD

A kvantum-információfeldolgozás jelentősen javíthatja bizonyos számítási feladatok megoldásának hatékonyságát. Az elmúlt évtizedben számos kísérletben demonstrálták az elektronspin-alapú kvantumszámítógéphez szükséges fizikai mechanizmusok működését. Ezekben a kísérletekben szilárdtestekben, elektromos terek segítségével, ún. kvantumdotokban izolált elektronok spinje kódolja a kvantumbiteket. Az egybites logikai műveleteket például váltóáramú elektromágneses terekkel, míg a kétbites műveleteket az elektronok közti kicserélődési kölcsönhatás segítségével lehet megvalósítani. A PhD hallgató a vonatkozó elméleti kutatásba kapcsolódik be. Feladata, hogy mind egyszerű, univerzális modellek, mind pedig konkrét kísérleti elrendezések vizsgálatával, jellemezze az elektronspin-alapú kvantumbitek dinamikáját és működését meghatározó szilárdtestfizikai mechanizmusokat (elektron-sávszerkezet, spin-pálya-, hiperfinom-, elektron-fonon- és elektron-elektron kölcsönhatás, atomi rendezetlenség, stb), és vizsgálja hogy ezek a mechanizmusok hogyan hasznosíthatók a kvantumbitek vezérlésére, illetve hogyan okozhatnak információvesztést. A munka célja, hogy a fenti mechanizmusok és az általuk determinált kvantumbit-dinamika leírásával elősegítse a kísérleti eredmények megértését, és hozzájáruljon a kísérleti elrendezések kvantuminformáció-feldolgozási célokra való optimalizálásához.

erős elméleti háttér kvantummechanikából és szilárdtestfizikából, jó angol nyelvtudás

Munkahely neve:
BME Fizikai Intézet
Munkahely címe:
1111 Budapest, Budafoki út 8.