L-H átmenetek vizsgálata fúziós plazmákban

PhD típus:
Fizikai Tudományok Doktori Iskola
Év:
Bencze Attila
bencze.attila@wigner.mta.hu
Kutatóintézet/Tanszék:
MTA, Wigner Fizikai Kutatóközpont, Részecske-és Magfizikai Intézet
Tudományos főmunkatárs
Tudományos fokozat:
PhD
Pokol Gergő
pokol@reak.bme.hu
Intézet:
Nukleáris Technika Intézet
docens
Tudományos fokozat:
PhD

A jelölt feladata a Wigner FK Plazmafizikai Osztályán folyó fúziós plazmafizikai kutatásokba való részvétel. A doktori munka ideje alatt a jelölt megismerkedik és aktívan részt vesz különböző nemzetközi fúziós laborok munkájában, leginkább a Li-BES és H-BES mérőrendszerek adatainak feldolgozásában és a konkrét mérésekben. A szűkebb téma az L-H állapotátmenetek vizsgálata, illetve az L- és H-mód plazmákban fellépő módusok (ELM-ek, NTM-ek, stb.) és szélessávú fluktuációk kísérleti vizsgálata.

A Wigner FK, RMI Plazmafizikai Osztályán több éve történi a Nyalábemissziós Spektroszkópiai plazmadiagnosztika-rendszerek fejlesztése. Ilyen rendszereket működtetünk a prágai COMPASS tokamakon, az oxfordi MAST és JET tokamakon, a dél-korreai KSTAR tokamakon és a kínai EAST-en. Ezen berendezéseken gyűjtött adatok rendszerezése és összehasonlító vizsgálata még nem történt meg. A jelölt a téma szempontjából releváns mérési adatok összehasonlító feldolgozását végezné, továbbá ezen eredmények összevetését a meglévő elméleti modell-jóslatokkal.

Elvárás a szakmai angol nyelv készségszintű használata. Szakmai jártasságot feltételezünk elektrodinamikában, statisztikus fizikában és előnyt jelent a plazmafizikai alapok ismerete.

Nagy előny az alábbi programnyelvek valamelyikének ismerete: python, MATLAB, IDL.

Munkahely neve:
MTA Wigner FK RMI
Munkahely címe:
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33.