Összefonódás és topológia kölcsönható mágnesekben és hideg atomi rendszerekben

PhD típus:
Fizikai Tudományok Doktori Iskola
Év:
Penc Karlo
penc.karlo@wigner.mta.hu
Kutatóintézet/Tanszék:
Szilárdtestfizikai és Optikai Intézet, MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont
Tudományos Tanácsadó
Tudományos fokozat:
MTA doktora
Bordács Sándor
bordacs.sandor@wigner.bme.hu
Intézet:
BME Fizikai Intézet
Egyetemi Adjunktus
Tudományos fokozat:
PhD

Mágnesek rendezett állapotainak (mint pl. az antiferromágnesség) megértéséhez a hagyományos átlagtérelmélet megfelelő segítséget nyújt. Ilyenkor a rácshelyek közötti össszefonódás elhanyagolható. Versengő kölcsönhatások azonban olyan összefonódott állapotokhoz vezethetnek kvantumos rendszerekben, amelyek leírásához túl kell lépni a szokásos átlagtérelméleten. Ilyen állapotokban gyakran elvész a rend (pl. spin-folyadékok, amelyek a projektív szimmetriacsoport segíségével osztályozhatók), vagy a rendparaméter nem az egyedi spinekhez kötődik (pl. a nematikus fázis).

A PhD során olyan kérdésekre probálunk választ találni, hogy milyen alapállapotai és gerjesztései vannak a spin-folyadékoknak és más összefonódott rendszereknek.  Milyen állapotokat tudunk leírni alacsonydimenziós tenzorhálozatokkal, hogyan tudunk  AKLT jellegű hullámfüggvényeket konstruálni SU(N) modellekre? Tudunk-e nemábeli statisztikával rendelkező topologikus gerjesztéseket találni spinfolyadékokban? Csak néhány kérdés, amire keresnénk a választ.

Az elméleti munka során analitikus és numerikus módszereket alkalmaznánk.

Matematikai, csoportelméleti és kvantumechanikai ismeretek, érdeklődés a téma iránt.

Munkahely neve:
MTA Wigner FK