Konfokális mikroszkóppal kombinált optikailag detektált mágneses rezonancia spektrométer alkalmazása szilárdtestbeli kvantumbitek vizsgálatában

PhD típus:
Fizikai Tudományok Doktori Iskola
Év:
Gali Ádám
agali@eik.bme.hu
Kutatóintézet/Tanszék:
MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont & BME, Atomfizika Tanszék
tudományos tanácsadó, egyetemi docens
Tudományos fokozat:
MTA Doktora
Koppa Pál
koppa@eik.bme.hu
Intézet:
Fizikai Intézet, Atomfizika Tanszék
egyetemi tanár
Tudományos fokozat:
MTA Doktora

Az MTA Wigner Fizikai Kutatóintézetben rendelkezésre áll egy konfokális mikroszkóppal kombinált optikailag detektált mágneses rezonancia (ODMR) spektrométer, amellyel szobahőmérsékleten működő egyedi szilárdtestbeli kvantumbitek, mint például az ún. gyémántbeli nitrogén-vakancia centrum, elektron spin és magspin állapotait lehet koherensen manipulálni fénnyel és mikrohullámú mágneses pulzusokkal. A jelölt feladata ezen ODMR centrumok vizsgálata, valamint a témavezető által javasolt kvantuminformációs protokollok megvalósítása. Ezeket a vizsgálatokat szoros együttműködésben végezzük a Bécsi Egyetemmel. A jelöltnek lehetősége lesz a Bécsi Egyetemen kiépített ODMR laboratóriumban közvetlen tapasztalatokat szerezni. A jelölt részt vesz az ODMR spektrométer fejlesztésében, amellyel kitágítjuk a mérési lehetőségeket alacsony hőmérsékleten való vizsgálatokra, illetve az optikai és elektron spin és magspin rezonancia tartományt szélesítjük ki, hogy minél többfajta szilárdtestbeli kvantumbitet tudjunk megvizsgálni. A vizsgálatokat széles nemzetközi együttműködésben végezzük vezető laboratóriumok munkatársaival. A vizsgálatok eredményeit várhatóan neves prémium folyóiratokban lehet majd leközölni, illetve konferenciákon, speciális szimpóziumokon lehet bemutatni az eredményeket, beleértve USA-beli és ázsiai helyszíneket is.

A jelentkezőtől elvárt elektron spin vagy magspin rezonancia laboratóriumi tapasztalat és/vagy optikai rendszerek kiépítésében, használatában való jártasság. Az elektron spin/magspin rezonancia technikák elméletének ismerete, valamint a szilárdtest-fizika, azon belül a félvezetők fizikájának ismerete alapkövetelmény. Szorgalmas munka, a munkatársakkal való szoros együttműködés feltétele az eredmények eléréséhez.

Munkahely neve:
BME, Atomfizika Tanszék
Munkahely címe:
1111, Budapest, Budafoki út 8., F III. mfszt. 3.