A kvark-gluon plazma vizsgálata nehéz kvarkok segítségével az ALICE kísérletnél

PhD típus:
Fizikai Tudományok Doktori Iskola
Év:
Vértesi Róbert
vertesi.robert@wigner.mta.hu
Kutatóintézet/Tanszék:
MTA Wigner FK Részecske- és Magfizikai Intézet
tudományos munkatárs
Tudományos fokozat:
PhD
Dr. Pokol Gergő
pokol@reak.bme.hu
Intézet:
BME Nukleáris Technikai Intézet
Tudományos fokozat:
PhD

A CERN nemzetközi kutatóközpont LHC gyorsítója az erős kölcsönhatás alapvető természetét vizsgálja ultrarelativisztikus sebességre felgyorsított protonok illetve nehézionok ütköztetése segítségével. Ezekben a nagyenergiás ütközésekben a nehéz (charm és beauty) kvarkok a reakció korai fázisában, ún. kemény folyamatokban keletkeznek, és a folyamat későbbi állapotaiban is megmaradnak. Segítségükkel vizsgálható a kvantumszíndinamikai elméletek érvényessége, valamint a nehézion-ütközésben létrejövő erősen kölcsönható forró közeg, a kvark-gluon plazma tulajdonságai is megismerhetőek. Az LHC 2015-ben indult Run-II adatgyűjtési periódusában a megnövelt ütközési gyakoriság és a továbbfejlesztett ALICE detektorrendszer segítségével a nehéz kvarkok minden korábbinál pontosabb mérése vált lehetővé.

A jelölt a világ egyik vezető nagykísérletének munkájába kapcsolódik be, ahol elsődleges feladata a beauty kvarkokat tartalmazó jetek inklúzív illetve szemi-inklúzív hozamának kiértékelése lesz a Run-II 5.02 TeV pp és/vagy Pb-Pb ütközésekben, a nagyenergiás nehézion-fizika eme vezető kísérleti együttműködésének kereteiben. A terület újszerűsége rutinszerűen még nem alkalmazott módszerek kifejlesztését illetve adaptálását követeli meg, azonban garantálja a szakmai közösségnek az eredményekre irányuló jelentősebb figyelmét.

MSc fizika vagy mérnök-fizikus szakon, angol nyelv ismerete, programozási tudás.
Előnyt jelent: statisztikai háttéismeretek, magfizikai illetve részecskefizikai végzettség, linux, c++ ismerete.

Munkahely neve:
MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont
Munkahely címe:
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33.