Topologikus fázisok periodikusan gerjesztett rendszerekben

PhD típus:
Fizikai Tudományok Doktori Iskola
Év:
Asbóth János
asboth.janos@wigner.mta.hu
Kutatóintézet/Tanszék:
MTA Wigner FK SZFI
Tudományos főmunkatárs
Tudományos fokozat:
PhD
Pályi András
palyi@mail.bme.hu
Intézet:
Fizikai Intézet
Tudományos fokozat:
PhD

A topologikus szigetelők és szupravezetők az elmúlt két évtizedben a szilárdtestfizikusok érdeklődésének középpontjába kerültek. Ezen sávszigetelők szélein robusztus alacsony energiás fizikai jelenségek figyelhetők meg (kötött állapotok, ill. vezető állapotok), amik bizonyos tulajdonságait a tömbi rész topologikus invariánsai határoznak meg. Példák: félvezető vékonyrétegek erős mágneses térben, a széleken megjelenő kvantumos Hall-élállapotokkal, ill. szupravezetővel proximitizált félvezető pálcák, végeiken megjelenő Majorana-fermion-állapotokkal. Kiegészítendő a hagyományos szilárdtestfizika eszköztárát, a jelenségeket a laboratóriumban gyakran periodikusan gerjesztett, ún. Floquet-rendszerekben vizsgálják.

A doktori munka célja annak vizsgálata, milyen újszerű topologikus fázisok jelennek meg periodikusan gerjesztett (Floquet) szigetelőkben, és hogyan lehet ezeket detektálni. A munka elméleti, de együttműködésre van lehetőség kísérleti csoportokkal, amik fényvezetőkkel (Paderborn), ill. csapdázott atomok segítségével (Bonn) valósítanak meg periodikusan gerjesztett topologikus szigetelőket.

Erős háttér kvantummechanikából, valamint stabil matematikai, szilárdtestfizikai és programozási tudás. A munka elméleti, a numerikus komponens nagyrészt "toy modelleken" való számolás.

Munkahely neve:
MTA Wigner FK
Munkahely címe:
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33.