Szimplektikus fermion modell vizsgálata

takacsg@eik.bme.hu
Elméleti Fizika Tanszék
egyetemi tanár

Az elméleti fizika alapos ismerete, erős matematikai alapok, érdeklődés a kvantumtérelmélet és a kvantum statisztikus fizika iránt.

A kritikus rendszereket leíró konform térelméletek egyik osztályát alkotják a logaritmikus modellek, amik relevánsak pl. rendezetlen rendszerek, vagy perkoláció esetében. A szimplektikus fermion modell a legegyszerűbb logaritmikus konform térelmélet. Ahhoz, hogy ebben a modellben konkrét vizsgálatokat végezhessünk, szükséges a modell Hilbert terének és operátorainak praktikus konstrukciója. Ez a diplomamunka  elsődleges célkitűzése, innen lehet továbblépni a kritikus pont környezetének megértése és az ún. renormálási csoport folyamok vizsgálata felé. A munka során a hallgató elmélyül a kvantumtérelmélet területén, megismeri a konform térelmélet és a statisztikus térelmélet alapjait, egyben gyakorlatban is megtanulja használni az alapvető számítási módszereket.