Szilárdtestbeli egyfoton-források és kvantumbitek elméleti vizsgálata

MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2017/18/2.
dr. Gali Ádám
agali@eik.bme.hu
Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
Dr. Koppa Pál
koppa@eik.bme.hu
Intézet/Tanszék:
Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
egyetemi tanár

Szilárdtest-fizika és kvantummechanika elemi ismerete, szorgalom. Előny a Linux (UNIX) rendszer és az angol nyelv ismerete, illetve programozói ismeretek.

Paramágneses és egyben fluoreszkáló ponthibák alkalmasak lehetnek kvantumbit állapotok megvalósítására szilárdtestekben. Az egyik leginkább használt és vizsgált rendszer az ún. nitrogén-vakancia színcentrum a gyémántban, amelyben szobahőmérsékleten tudták koherensen manipulálni a spin-állapotot fénnyel gerjesztve. Hasonló ponthibákat nemrégen a szilícium-karbidban is sikerült azonosítani. Ezen szilárdtestbeli kvantumbitek manipulációjában az alap és gerjesztett állapotok azonosítása, a gerjesztett állapotok energiája, a hiperfinom kölcsönhatás, spin-pálya kölcsönhatás, elektron spin-spin kölcsönhatás, valamint elektron-fonon csatolások mind fontos szerepet játszanak, amelyeket kizárólag kísérleti módszerekkel nem lehet közvetlenül megvizsgálni. A kvantummechanikai szimulációk fontos szerepet játszhatnak ezen kölcsönhatások feltérképezésében. A diplomázó feladata a témavezető által kiválasztott rendszerre az irodalmazást elvégezni, illetve a felsorolt tulajdonságokat kiszámítani. Az így kapott eredmények nagyban hozzájárulhatnak a szilárdtestbeli kvantumbitek megvalósításához, illetve a létező kvantumbitek kísérleti körülményeinek optimálásához.