A xenonlengés reaktorteljesítményre gyakorolt térbeli és időbeli hatásának, illetve csillapítási lehetőségeinek vizsgálata

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Típus: 
MSc diplomamunka téma - nukleáris technika
Félév: 
2017/18/2.
Témavezető: 
Név: 
Dr. Kis Dániel Péter
Email cím: 
kis@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
NTI Atomenergetika Tanszék
Beosztás: 
egyetemi docens
Hallgató: 
Név: 
Tóth Zsófia
Képzés: 
Fizikus MSc - nukleáris technika
Elvárások: 

Reaktorfizikai ismeretek, programozási ismeretek, angol nyelvitudás

Leírás: 

A xenonlengés reaktorteljesítményre gyakorolt térbeli és időbeli hatásának, ill. a csillapítási lehetőségeinek vizsgálata c. diplomamunka aktualitását az adja, hogy az újonnan tervezett és a már létesítés alatt álló nagy teljesítményű (P>1000 MW) atomreaktor-típusok esetében a hasadás során a térben nem egyenletes eloszlással keletkező xenon izotóp (a láncreakció szempontjából erős reaktorméregnek tekinthető hasadási termék) a teljesítményszabályzás során erős instabilitásokat eredményezhet, melynek nem megfelelő kezelése a reaktor normál üzemének tekinthető állandósult (kritikus) állapot fenntartását nem biztosítja. Erre jó példa a Paks 2 projekt keretében tervezett új VVER-1200 blokkok esete, ahol a nagy teljesítményhez szükséges megnövekedett reaktorméret, ezen belül is az axiálisan nagyméretű zóna tipikusan érzékeny a nagy mennyiségben nem egyenletesen keletkező xenonkoncentráció változására. Mindezek alapján a nukleáris biztonság garantálása érdekében elengedhetetlen a xenonkoncentráció változásának nyomon követése és leírása, valamint a teljesítményre gyakorolt hatásának kompenzálása.

A diplomamunka célja a reaktorüzem során kialakuló xenonkoncentráció térbeli és időbeli változásának minél pontosabb szimulációja, továbbá algoritmus fejlesztése a xenon okozta teljesítményváltozás kompenzálására. A probléma leírására alkalmazott modellkörnyezet az 1 dimenziós, időfüggő diffúzióegyenlet és a hozzá csatolt xenon-mérlegegyenletből álló nemlineáris egyenletrendszer. Fő célkitűzés ennek numerikus megoldása és az általános tulajdonságainak vizsgálata, valamint a szabályzás lehetőségének beépítése az alkalmazott matematikai modellbe.