Ködfény kisülésben kialakuló periodikus struktúrák kísérleti vizsgálata

Experimental study of periodic structures in a glow discharge
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
2018/19/2.
Dr. Veres Gábor
veres.gabor@wigner.mta.hu
Wignet FK RMI
osztályvezető főmunkatárs
Dr. Pokol Gergő
pokol@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék:
BME NTI

Elektrodinamikai ismeretek, jó kísérleti készség, angol nyelvtudás.

A ködfény kisülések az egyenáramú plazmakisülések egy széles osztályát alkotják. A BME Nukleáris Technika Intézetében működik egy ködfény kisülések előállítására képes plazmacső, amely oktatási, és kutatási célokat is szolgál. A csőben kialakuló plazma nem csak látványos, hanem nagyon érdekes tulajdonságokkal is bír. Bizonyos paraméter tartományokban (nyomás, hőmérséklet, elektromos térerősség, stb.) a kisülésben térben és időben periodikus struktúrák alakulhatnak ki, amelyek álló, vagy haladó hullám formájában is megjelenhetnek. A szakdolgozat feladata ezeknek a periodikus struktúráknak a tanulmányozása a kísérleti berendezésben.

A vizsgált paramétertartomány több szempontból hasonlít a mágneses összetartású fúziós berendezések divertorában lecsatolt plazma üzemmódban tapasztalható körülményekhez, így a téma a későbiekben akár ebben az irányban is tovább vihető.