Egyszerű memrisztorhálózatok neuromorfikus tulajdonságainak számítógépes modellezése

Computer modeling of the neuromorphic properties of simple memristor networks
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
2018/19/2.
Dr. Halbritter András Ernő
halbritt@mail.bme.hu
BME Fizika Tanszék
egyetemi tanár, tanszékvezető
Balázs Péter
Fizika BSc - fizikus

Kísérletező készség, angol nyevtudás, jó eredmények szilárdtestfizikából és méréstechnikából

Már jelenleg is rendelkezésre állnak a flash technológiát alkalmazó SSD adattárolók lecserélésére alkalmas memrisztor alapú memóriák. Ezen szerkezetek jelentősége azonban túlmutat a hagyományos adattároláson, mivel az idegrendszeri szinapszisokhoz hasonló tulajdonságaik alapján a memrisztorok (vagy rezisztív kapcsoló memóriák) akár a mesterséges intelligencia hardver szintű építőelemeivé is válhatnak. A legtöbb esetben azonban a memrisztorok neuromorfikus tulajdonságainak vizsgálata megreked az idegrendszeri szinapszisoknál jól ismert ún. spike-timing-dependent plasticity demonstrálásánál. A szakdolgozat keretében azt a kérdést kívánjuk vizsgálni, hogy a memrisztorok gazdag működési dinamikáját, és a működés szempontjából releváns különböző fizikai időskálákat hogyan lehet kihasználni autonóm, hardver szintű döntéshozatali mechanizmusokban akár pár memrisztoregység megfelelő összekapcsolásával és betanításával. Ezen cél érdekében a jelölt tanulmányozza a szakirodalmat, majd a kutatócsoportunkban rendelkezésre álló kísérleti memrisztorkarakterisztikákból kiindulva egyszerű memrisztorhálózatok számítógépes modellezését végzi el.