Atomnyaláb diagnosztika fejlesztése fúziós plazmafizikai mérésekhez

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Cím angolul: 
Development of alkali beam diagnostic for fusion plasma physics measurement
Típus: 
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
MSc diplomamunka téma - nukleáris technika
Félév: 
2020/21/2.
Témavezető: 
Név: 
Anda Gábor
Email cím: 
anda.gabor@ek-cer.hu
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
Energiatudományi Kutatóközpont
Beosztás: 
Tudományos főmunkatárs
Konzulens: 
Név: 
Pokol Gergő
Email cím: 
pokol@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék: 
Nukleáris Technika
Beosztás: 
egyetemi docens
Hallgató: 
Név: 
Bélteki János Benjámin
Képzés: 
Fizikus MSc - nukleáris technika
Elvárások: 

Vákuumtechnikai alapismeretek, python programozás.

Leírás: 

A fúziós plazmafizika egyik gyakran alkalmazott mérési eljárásában atomnyalábokat lövünk a plazmába és a plazma gerjesztése miatt kibocsátott fényből a plazma tulajdonságairól (sűrűség, hőmérséklet, turbulencia...) vonunk le következtetést. Az Energiatudományi Kutatóközpont fúziós kutatócsoportja több európai nagyberendezésen végez méréseket 60-100 keV energiájú lítium/nátrium/cézium atomnyaláb segítségével. A jelenlegi megoldásban a nyalábhoz az ionokat egy fűtött kerámia emitter szolgáltatja amely maximum 2-5 mA áramot tud szolgáltatni.

A hallgató feladata a jelenleg alkalmazott atomnyaláb működési paramétereinek részletes vizsgálata, meghatározása különböző alkáli ionforrásokkal, a teljes gyorsító tartományban (30-100kV).

Az eredményekből meg kell határozni a nyaláb áramot és a nyaláb átmérőt korlátozó fizikai jelenségeket. Ezek ismeretében javaslatokat kell tenni, hogy milyen optimális gyorsító beállításokra van szükség a különböző mérési elrendezéseknél.

A nyaláb horizontális és vertikális eltérítésekor tapasztalt nyaláb deformáció a plazmába jutó részecskék számát csökkenti, így a diagnosztika érzékenységét rontja.

A hallgató feladata lesz a jelenség fizikai hátterének a felderítése a jelenleg is használt elektrosztatikus elektron elnyomó gyűrűvel végzett mérésekkel, valamint egy mágneses elektron elnyomó gyűrű tervezésével és használatával. Az elektrosztatikus eltérítő lemezpárok változtatása szintén segíthet a jelenség feltárásában.

Az Energiatudományi Kutatóközpont plazmafizikai laboratóriumában található alkáli atomnyaláb a mérésekhez szükséges diagnosztikai berendezésekkel (Faraday csészék, nyaláb monitorozó kamerák) fel van szerelve, a mérések itt történnek.

Titkosítas: 
Hozzáférés nincs korlátozva