BME Fizikai Tudományok Doktori Iskola
PhD témajavaslat

A témavezető neve: Pázmándi Tamás
- munkahelye: MTA Energiatudományi Kutatóközpont
- beosztása: tudományos főmunkatárs
- tudományos fokozata: PhD
- email címe: pazmandi.tamas@energia.mta.hu
A konzulens neve: Dr. Zagyvai Péter
- tanszéke: BME NTI
- beosztása: egyetemi docens
- tudományos fokozata: kandidátus
- email címe: zagyvai@reak.bme.hu
A doktori munka készítésénak helye és címe:
Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont
1121 Budapest, Konkoly Thege Miklós út 29-33.
A kidolgozandó feladat címe: A sugárvédelmi környezetellenőrzés során alkalmazott módszerek fejlesztése, telephelyi és országos rendszerek optimalizálása
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A környezeti sugárvédelmi ellenőrzés célja, hogy tájékoztatást nyújtson a környezetben kialakult sugárzási viszonyokról, megfelelő adatokat szolgáltasson a lakossági sugárterhelés meghatározásához, valamint baleseti kibocsátás esetén megbízható és gyorsan elérhető adatokat biztosítson az óvintézkedések meghozatalához.

A doktori munka során a jelölt megismerkedik a radiológiai környezetellenőrző mérések jellemzőivel, a vizsgálatokkal szemben támasztott követelményekkel. Áttekinti a KFKI telephelyen végzett folyamatos üzemű és mintavételezésen alapuló mérési eljárásokat, a környezetellenőrzés során alkalmazott módszereket, és a telephelyi sajátosságok figyelembevételével értékeli azok megfelelőségét. A vizsgálatok alapján tudományosan megalapozott javaslatokat fogalmaz meg a mintavételi, a mérési és a kiértékelési gyakorlat továbbfejlesztésére. Az eredmények közvetlenül hasznosíthatóak lesznek a KFKI telephely környezetellenőrző rendszerének üzemeltetése során, ugyanakkor a munka keretében kidolgozott módszerek várhatóan felhasználhatók lesznek további környezetellenőrző rendszerek működésének fejlesztésében.

A jelölt részt vesz az Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszer (OKSER) működésének továbbfejlesztésében. A munka során megvizsgálja a környezeti monitoring tevékenység eredményeként nyert adatok feldolgozásának és a kimutatási határ alatti értékek adekvát kezelésének lehetőségét; közreműködik a tagok számára szervezett összemérések kidolgozásában és lebonyolításában, az eredmények értékelésében. Az elvégzett munka tapasztalatai alapján javaslatot tesz egy egységes méréstechnika kidolgozására. A munka eredményeként lehetőség nyílik a mérési adatok harmonizálására, az országos ellenőrző tevékenységben részt vevő laboratóriumok által alkalmazott módszerek pontosságának és megbízhatóságának növelésére.

A munka az MTA Energiatudományi Kutatóközpont szakmai támogatásával zajlik.

A jelentkezővel szemben támasztott elvárások:

Sugárvédelmi alapismeretek, készség azok magas szintre fejlesztéséhez; összetett rendszerek elemzésére való képesség; kísérleti készség a környezeti analitikai mérések és azok értékelése, elemzése iránt; affinitás a terepi mintavételekhez és mérésekhez; a szakirodalom feldolgozásához és az eredmények közléséhez szükséges angol nyelvismeret.

Nyilatkozat: A fenti munkahelyen a javasolt témában kutatás feltételei biztosítottak, a téma meghirdetését a munkahelyi vezető jóváhagyta.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu