Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: specializációja:
A záróvizsgát szervező tanszék neve: NTI
A témavezető neve: Dr. Markó Márton
- munkahelye: Wigner Fizikai Kutatóközpont Neutronspektroszkópia osztály
- beosztása: tudományos munkatárs
- email címe: marko.marton@wigner.mta.hu
A konzulens neve: Dr. Pokol Gergő
- tanszéke: NTI
- beosztása: egyetemi docens
- email címe: pokol@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Repülési idő neutron spektrométer neutronoptikai tervezése az Európai Spallációs Neutronforráshoz
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Az épülő Európai Spallációs Neutronforrás (ESS) a világ legnagyobb intenzitású neutronforrása lesz. Spallációs elven működik: lineáris gyorsítóval 2GeV energiára gyorsított protonok a wolfram targetből neutronokat szabadítanak fel, amelyeket lassítás után különböző statikus és dinamikus szerkezetvizsgálatra használunk. Az ESS 2020-ban várható megépülése után a világ legnagyobb intenzitású neutronforrása lesz.

A VOR ún. direkt geometriás repülési idő chopper spektrométer egy, széles tartományban működő (0.2 meV – 150 meV, azaz a gyors diffúzió és az alacsony energiás molekularezgések energiája között működő) spektrométer. Működési elve hogy az impulzus forrásból neutron nyalábszaggatók segítségével monokromatikus nyalábot engedünk a mintára rövid ideig, majd az idő és a szög függvényében mérjük a szóródott neutronokat. Így a mintától a detektorig tartó repülési idő alapján tudjuk a szóródott neutronok energiáját, tehát azt is hogy mekkora energiacsere történt a szóródás során a minta és a neutronok között.

A VOR spektrométert az ESS tudományos tanácsadó testülete megépítésre javasolta, azonban az csak a megépülő berendezések második körébe jutott be, így lehetőség van a neutronoptikai rendszerének továbbfejlesztésére, és az időközben megváltozott kritériumokhoz való igazításra. Ezekhez a fejlesztési munkákhoz keresünk diplomamunkást, aki MonteCarlo modellezéssel, és analitikus számításokkal segíti a spektrométer neutronvezető rendszerének és a nyalábszaggató rendszerének az áttervezését és optimalizálását.

A diplomamunkás feladata a chopper spektrométer működési elvének és felbontásfüggvényének megértése, és ezek alapján részvétel a neutronvezető rendszer és a chopperek (neutron nyalábszaggatók) optimalizálásában a spektrométer tudományos feladatainak figyelembevételével.

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu