Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: specializációja:
A záróvizsgát szervező tanszék neve: Nukleáris Technika Tanszék
A témavezető neve: Pázmándi Tamás
- munkahelye: MTA Energiatudományi Kutatóközpont
- beosztása: laboratórium-vezető
- email címe: pazmandi.tamas@energia.mta.hu
A konzulens neve: Zagyvai Péter
- tanszéke: Nukleáris Technika Tanszék
- beosztása: docens
- email címe: zagyvai@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: A belső sugárterhelés meghatározási bizonytalanságának vizsgálata
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

            Az MTA Energiatudományi Kutatóközpont sugárvédelmi csoportja évtizedek óta foglalkozik a belső sugárterhelés meghatározására alkalmas mérések és számítások fejlesztésével. A belső sugárterhelés meghatározása két lépésben történik, először a szervezetben lévő, illetőleg oda bejutott radioaktív anyagok minőségét, aktivitását és annak eloszlását kell meg határozni, majd ennek ismeretében a felvételre vonatkozó további feltételezések figyelembevételével lehetséges a személyt ért lekötött effektív dózis meghatározása. A szervezetben lévő radioaktív anyag meghatározására az anyagra jellemző sugárzástól függően különböző módszerek alkalmazhatók (direkt és indirekt mérések), melyek bizonytalansága a minták kis aktivitása miatt jelentős. Azonban az aktivitásmérés méréstechnikai természetű bizonytalanságán kívül a dózisbecslés pontosságát nagyban befolyásolja a felvétel körülményeinek bizonytalansága, illetve az általános paraméterekkel rendelkező biokinetikai modelleknek a konkrét esetre történő alkalmazhatósága. Az EU nemzetközi kutatási projektjei megkíséreltek a lekötött effektív dózis meghatározására kidolgozni egy általánosan alkalmazható irányelvet. Mára a belső sugárterhelésre vonatkozó nemzetközi ajánlások, útmutatók feldolgozása és magyarországi viszonyokra való alkalmazhatóságának vizsgálata létfontosságúvá vált. Ezen diplomamunka a belső sugárterhelésben alkalmazott legújabb eredményeket kívánja összegezni különös hangsúlyt fektetve az izotópfelvétel (intake) várható hibájára a különböző módszerek és a legfontosabb izotópok esetén. A munka eredményei tudományos értékűek és a gyakorlati sugárvédelemben azonnal hasznosíthatók.

Feladatok

  • A munka során a diplomázónak lehetősége nyílik bekapcsolódni a mérési módszerek megismerésébe; fő feladata lesz a bizonytalanságok feltárása,
  • A belső sugárterhelés meghatározási menetére kidolgozott általános irányelvek megismerése, különös tekintettel a meghatározás bizonytalanságára.
  • Az egyes meghatározási módszerekre jellemző teljes bizonytalanság becslése a különböző izotóp felvételi viszonyok és izotópok esetében.
A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu