Szakdolgozat-választás

A hallgató neve: specializációja:
A záróvizsgát szervező tanszék neve: Nukleáris Technikai Intézet
A témavezető neve: Halász Máté Gergely
- tanszéke: Nukleáris Technikai Intézet
- beosztása: tudományos segédmunkatárs
- email címe: halasz@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Kiégésmodellek fejlesztése üzemanyagciklus-szimulációkhoz neurális hálók segítségével
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A nukleáris üzemanyagciklus zárását a jelenlegi elképzelések szerint negyedik generációs gyorsreaktorokkal tervezik megvalósítani, amelyek képesek megtermelni az üzemanyagukat természetes vagy szegényített urán betáplálással, valamint elhasítani az általuk termelt és a könnyűvizes reaktorok kiégett üzemanyagából származó másodlagos aktinidákat. A gyorsreaktorok üzembe helyezésével kapcsolatos stratégiai döntésekhez és a különböző visszatáplálási stratégiák vizsgálatához részletes üzemanyagciklus-modellek szükségesek, amelyek figyelembe veszik az üzemanyagciklus legfontosabb létesítményeit és a közöttük lévő anyagáramokat.

A reaktorok kiégett összetételének meghatározására a szcenárió elemzések során bevett eljárás az egycsoport-hatáskeresztmetszetek parametrizálása az üzemanyag összetételének függvényében, mivel a pontos kiszámításukhoz szükséges részletes zónaszámítások túlságosan időigényesek az üzemanyagciklus-szimulációkba történő integrálásukhoz. A BME Nukleáris Technikai Intézetben kifejlesztett módszer, a FITXS eljárás alkalmazása során az egycsoport-hatáskeresztmetszeteket a részletes üzemanyag-összetétel (15-20 izotóp magsűrűsége) másodfokú polinomjaival közelítjük. A módszer segítségével több negyedik generációs gyorsreaktor és harmadik generációs könnyűvizes reaktor közelítő kiégésmodelljét fejlesztettük ki.

A hallgató feladata a FITXS modellekhez létrehozott adatbázisok felhasználásával, az egycsoport-hatáskeresztmetszetek neurális hálók segítségével történő illesztésén alapuló kiégésmodellek fejlesztése és ezek verifikációja, valamint összevetése a meglévő modellekkel számítási pontosság és időigény szempontjából. Ehhez a hallgatónak várhatóan a következő feladatokat kell elvégeznie:

  • Üzemanyagciklus-szimulációk és kiégésszámítások alapjainak áttekintése;
  • A BME Nukleáris Technikai Intézetben kifejlesztett FITXS módszer megismerése;
  • Neurális hálók alapvető elméletének megértése, alkalmazásuk alapszintű elsajátítása;
  • Meglévő adatbázisok felhasználásával az egycsoport-hatáskeresztmetszetek különböző reaktortípusok esetén történő illesztése neurális hálók segítségével, különböző tanítási algoritmusok és beállítások vizsgálata;
  • Az illesztett hatáskeresztmetszetek kiégésmodellekbe történő integrálása, valamint a modellek verifikációja és összehasonlítása a FITXS módszeren alapuló modellekkel.
A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu