Szakdolgozat-választás

A hallgató neve: specializációja:
A záróvizsgát szervező tanszék neve: BME NTI
A témavezető neve: Dr. Gergő Pokol
- tanszéke: BME NTI
- beosztása: egyetemi docens
- email címe: pokol@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: A radiális transzport hatása az elfutó elektron keletkezésre
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Elfutó elektronok akkor jönnek létre, mikor egy plazmában az elektromos tér gyorsító hatása felülkerekedik a nagy energiájú elektronokra ható súrlódási erőn. Ezek a nagy energiájú elektronok már közepes erősségű elektromos tér hatására is erősen relativisztikus energiáig gyorsulhatnak. Elfutó elektronok számos természeti jelenség során keletkeznek, de laboratóriumi kisülésekben lehet őket legjobban tanulmányozni. A tokamak típusú mágneses összetartású fúziós plazmafizikai kísérleti berendezésekben működés közben megaamper nagyságrendű toroidális plazmaáram folyik. A plazma elektromos ellenállásában bekövetkező gyors változások hatására ennek az áramnak nagy része át tud alakulni elfutó elektronok áramává. Egy több 100 kA erősségű relativisztikus elektronnyaláb a berendezést jelentősen károsíthatja, így az elfutó elektronok modellezése kiemelt prioritást élvez.

A BME Nukleáris Technikai Intézetben egy európai nemzetközi együttműködés keretein belül évek óta foglakozunk elfutó elektronok modellezésével. 2014-től feladatunk a különböző egyensúlyi és transzport kódok összekapcsolásával megvalósított európai transzport szimulátorban (ETS) az elfutó elektron modellezés modul fejlesztése. A feladat a legegyszerűbb modell implementálásától indult, ami csak az elfutó elektronok keletkezésének lehetőségét jelzi, és a következő években egyre kifinomultabb numerikus modellek megvalósítása felé vezet. Ezzel a bővítéssel jelentősen kibővül az ETS alkalmazhatósága, egyben lehetőséget biztosítva az elfutó elektron dinamika önkonzisztens modellezésére [1].

A hallgató feladata az elfutó elektronok radiális transzportjára kifejleszett diffúzív-konvektív modell [2] implementálása, és annak az elfutó elektron keletkezésre gyakorolt hatásának kvalitatív vizsgálata egyszerű keletkezési modellek segítségével. A két vizsgálandó keletkezési modell az elfutó elektronok számától független keletkezési ráta (elsődleges keletkezés), illetve az elfutó elektronok számával arányos keletkezési ráta (lavina keletkezés).

[1] POKOL, G.I., et al., Runaway electron modelling in the self-consistent core European Transport Simulator, ETS, Nuclear Fusion 59 (2019) 076024.

[2] SARKIMAKI, K., et al., An advection–diffusion model for cross-field runaway electron transport in perturbed magnetic fields, Plasma Phys. Contr. Fusion 58 (2016) 125017.

 

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu