Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: Bató Lilia specializációja: Fizikus MSc - nanotechnológia és anyagtudomány
A záróvizsgát szervező tanszék neve: BME Fizika Tanszék
A témavezető neve: Dr. Fürjes Péter
- munkahelye: EK MFA
- beosztása: tudományos főmunkatárs
- email címe: furjes@mfa.kfki.hu
A konzulens neve: Dr. Halbritter András Ernő
- tanszéke: BME Fizika Tanszék
- beosztása: Egyetemi tanár
- email címe: halbritt@mail.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Mikrofluidikai csatornahálózattal integrált sejtvizsgáló mátrix kontrolált kémiai környezet kialakításához
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Számos orvosbiológiai kutatás célja sejtpopulációk mesterséges kémiai környezetben tapasztalható viselkedésének vizsgálata, illetve sejtek adott hatóanyagra adott válaszának pontos követése. A mikrofluidikai rendszerek kifejezetten alkalmasak lehetnek a celluláris mikrokörnyezet valósághű reprodukálására, valamint a korlátozott, de reprezentatív méretű sejtpopulációk manipulálására, vizsgálatára. Ennek megfelelően a sejtpopulációk in-vitro vizsgálatára alkalmas mikrorendszerek (Organ-on-Chip) fejlesztése és kutatása aktuális és jelentős téma, kiemelve a gyógyszerhatóanyag vizsgálatokat és a személyre szabott medicínát.

A kutatás célja egy olyan in-vitro sejtvizsgáló mikrofluidikai cella fejlesztése, mely alkalmas sejtpopulációk, vagy akár célzottan egyetlen sejt mikrokonténerben történő csapdázására, illetve a mikrofluidikai csatlakoztathatóságnak köszönhetően tápfolyadék, illetve kémiai hatóanyagok célzott bejuttatására. Megfelelő mikrofluidikai architektúra alkalmazásával a cella képes lehet kémiai koncentráció gradiens létrehozására, valamint a sejtek kémiai attraktorokra adott alapvető viselkedési válaszainak vizsgálatára. Az egyedi cellákba későbbiekben integrálható a sejtpopuláció viselkedésének in-situ követésére alkalmas detektálási megoldással, amelynek egyik lehetséges módszere az ECIS (Electric Cell-substrate Impedance Sensing).

A hallgató feladata, hogy tervezzen és valósítson meg egy mikrofluidikai csatornahálózattal integrált cellamátrixot, amely alkalmas lehet sejtpopulációk vagy egyedi sejtek csapdázására. Ellenőrizze a mikrofluidikai rendszer viselkedését, alkalmazhatóságát tápfolyadék és kémiai hatóanyag bejuttatására. Vizsgálja meg a cellamátrixban kialakuló hidrodinamikai viszonyokat, illetve a laterális koncentráció-eloszlást. A cella továbbfejlesztéseként későbbiekben vizsgálja meg a megfelelő elektródahálózat és a mikrofluidikai rendszer integrálásának lehetőségeit, ECIS vizsgálatok kivitelezhetőségét szem előtt tartva.

A diplomamunka keretein belül a hallgatónak meg kell ismerkednie a mikrofluidikai rendszerek kialakításának mikromechanikai (lágy litográfiás) módszereivel, a mikroszerkezetek, illetve későbbiekben sejtek optikai és elektrokémiai vizsgálatának módszereivel. A szakirodalom és a kísérleti eredmények alapján tegyen javaslatot a rendszer lehetséges továbbfejlesztésére.

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu