Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: specializációja:
A záróvizsgát szervező tanszék neve: NTI
A témavezető neve: Kovács Ákos
- munkahelye: Mediso Kft.
- beosztása: Fejlesztő informatikus
- email címe: akos.kovacs@mediso.com
A konzulens neve: Dr. Légrády Dávid
- tanszéke: NTI
- beosztása: egy.docens
- email címe: legrady@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Mélytanulásos algoritmusok alkalmazása MR képek minőségének javítására 3T preklinikai MRI készüléken
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Az utóbbi évek egyik legjelentősebb és legdinamikusabban fejlődő orvosi képalkotó modalitása a Mágneses Rezonancia Képalkotás (MRI). Az ionizáló sugárzás hiányán túl az MRI nagy előnye, hogy változatos képalkotási eljárások, ún. pulzusszekvenciák alkalmazásával különböző kontrasztokat érhetünk el, többféle strukturális és funkcionális információt nyerhetünk a páciensből.

A neurális hálózatok használata egyre elterjedtebbé válik az orvosi képalkotásban és a diagnosztikában. A rendszerek betanítására azonban jelentős adatmennyiségre van szükség, melyek egy fejlesztés alatt álló eszköznél nem állnak rendelkezésünkre. Jelentős időnek kell eltelnie, hogy releváns vizsgálatokat tartalmazó felvételadatbázis jöjjön létre. A régebbi eszközökhöz nagyobb mennyiségű felvétel, esetenként akár normáladatbázis is elérhető, így a gépi tanuláson alapuló módszerek bevethetőek.

A Mediso Kft. által kifejlesztett módszer képes egerek MRI felvételeit feljavítani zajszűrés segítségével. Az algoritmus 2D-s, UNET architektúrájú és autoenkóder jellegűen működik. A megoldás különlegessége, hogy a csekély felvételszám miatt szimulált zajosítást alkalmaz különféle rosszabb statisztikájú felvételek létrehozására és nagymértékben támaszkodik az augmentációs technikákra.

A hallgató feladata a terület irodalmának áttekintése, a Medisoban elkészített megoldás átvétele és továbbfejlesztése. A neurális hálózatokon alapuló megoldások jellegzetessége, hogy összetett funkcionális teszteléseket igényelnek, melyekhez a metrikák és módszertanok kidolgozása is feladat.

A BME Nukleáris Technika Tanszéke részt vesz a Mediso Kft. 3T preklinikai kombinált PET-MRI készülékének fejlesztésében, az MRI mérési és rekonstrukciós eljárások területén. A hallgatónak a diplomamunka készítése során lehetősége lesz az eredményeket a Semmelweis Egyetem Biofizikai Intézetén folyó onkológiai és neurológiai kutatásaiban hasznosítani.

A hallgató feladatai:

  • Ismerkedjen meg egy neurális hálózatokat kezelő keretrendszerrel (pl.: TensorFlow, PyTorch)!
  • Végezzen irodalomkutatást a különböző zajszűrésre használható neurális hálózat alapú megoldásokról!
  • Vizsgálja meg az MR képalkotás folyamatát a zajszűrés, illetve a felvételek szimulációjának szempontjából!
  • Ismerje meg a Mediso zajszűrő megoldását, mérje fel annak előnyeit, hátrányait a konkurens megoldásokkal szemben!
  • Fejlessze tovább a megoldást vagy implementáljon egy kiválasztott megoldást az MRI felvételek szűrésére!
  • Hasonlítsa össze a két megoldás teljesítményét valós adatokon!
  • Értékelje a megoldás teljesítményét és robusztusságát!
  • Vizsgálja meg a feladat adatfüggőségét és egyéb követelményeit!
  • Vonjon le következtetéseket!

 

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu