Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: Jeczkó Levente specializációja: Fizikus MSc - nukleáris technika
A záróvizsgát szervező tanszék neve: ELKH Energiatudományi Kutatóközpontban
A témavezető neve: Dr. Czifrus Szabolcs
- munkahelye: BME Nukleáris Technika Intézet
- beosztása: igazgató, egyetemi docens
- email címe: czifrus@reak.bme.hu
A konzulens neve: Batki Bálint
- tanszéke: ELKH Energiatudományi Kutatóközpontban
- beosztása: tudományos munkatárs
- email címe: batki.balint@energia.mta.hu
A kidolgozandó feladat címe: Mesterséges intelligencia algoritmusok alkalmazhatóságának vizsgálata nukleáris környezetben
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A gépi tanulás (Machine Learning, ML) az adatokban található minták és struktúrák elemzésére és értelmezésére összpontosít, lehetővé téve nagy mennyiségű adat felhasználását egy számítógépes algoritmusba. A cél olyan minták létrehozása vagy felfedezése, amelyeket az emberek előrejelzések készítésére vagy információk kategorizálására használhatnak. A gépi tanulás ma már szinte az élet összes területén megtalálható valamilyen formában, azonban a nukleáris energetika területén kevésbé elterjedt. A nukleáris reaktorok elemzéséhez használt reaktorfizikai számítások nagy mennyiségű adattal dolgoznak (pl: nukleáris adatkönyvtárak, komplex geometria) és a célfüggvény előre jól meghatározott (pl: teljesítmény-eloszlás), tehát lehetőség van ML algoritmusok alkalmazására.

A hallgató feladata áttekinteni az irodalomban megtalálható ML alkalmazásokat a reaktorfizikai számítások területén. Továbbá meg kell ismerkednie a mai modern ML algoritmusokkal és értékelnie kell azokat a reaktorfizikában való alkalmazhatóságuk tekintetében. A hallgató együttműködik a Paksi Atomerőmű Zrt. Reaktorfizikai osztályának szakembereivel, amely során kiválasztásra kerül egy olyan reaktorfizikai probléma, amely megoldásához ML algoritmusokat célszerű használni. A hallgató megismeri a kapcsolódó reaktorfizikai problémát és elsajátítja a szükséges modellező kódok használatát. Több ML algoritmust kidolgoz és különböző metrikák mentén összehasonlítja azok teljesítményét. Értékeli a kapott eredményeket és javaslatot tesz a kidolgozott ML algoritmusok gyakorlatban való alkalmazhatóságára.

 

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu