Speciális célú rádiófrekvenciás gerjesztő pulzusok tervezése MR képalkotáshoz

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Cím angolul: 
Special RF pulse design for MRI
Típus: 
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
BSc szakdolgozat téma - fizikus
Félév: 
2020/21/2.
Témavezető: 
Név: 
Légrády Dávid
Email cím: 
legrady@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
NTI
Beosztás: 
egy.docens
Hallgató: 
Név: 
Bartók Imre
Képzés: 
Fizika BSc - fizikus
Elvárások: 

angol nyelvtudás, önálló munkavégzés, programozási ismeretek

 

Leírás: 

Az utóbbi évek egyik legjelentősebb és legdinamikusabban fejlődő orvosi képalkotó modalitása a Mágneses Rezonancia Képalkotás (MRI). Az ionizáló sugárzás hiányán túl az MRI nagy előnye, hogy változatos képalkotási eljárások, ún. pulzusszekvenciák alkalmazásával különböző kontrasztokat érhetünk el, többféle strukturális és funkcionális információt nyerhetünk a páciensből.

A BME Nukleáris Technika Tanszéke részt vesz a Mediso Kft. 3T preklinikai kombinált PET-MRI készülékének fejlesztésében, az MRI mérési és rekonstrukciós eljárások területén.

Az MR képalkotási folyamat nélkülözhetetlen eleme a rádiófrekvenciás pulzusok alkalmazása, gerjesztési, refókuszálási, preperálási vagy egyéb célból. A momentumok dinamikáját leíró Bloch-egyenletek nemlineáris csatolt differenciálegyenlet-rendszert alkotnak, melyeknek analitikus megoldása csak kis szögű pulzusok határesetében lehetséges, nagyobb szögű pulzusok tervezése tipikusan számítógépes optimalizálással történik.

A hallgató feladata a pulzustervezés létező módszereinek áttekintése, majd speciális célú rádiófrekvenciás pulzusok tervezése angiográfiai mérésekhez, illetve az elkészített pulzusok hatásának vizsgálata.

 

Titkosítas: 
Hozzáférés nincs korlátozva