Üzemanyag- és grafitkazetták reaktivitásértékességének számítása az inverz kinetika módszerével

Fuel and graphite assembly reactivity worth calculation using the method of inverse kinetics
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
2020/21/2.
Ványi András Szabolcs
vanyi.andras@reak.bme.hu
BME Nukleáris Technikai Intézet
PhD hallgató
Dr. Czifrus Szabolcs
czifrus@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék:
BME Nukleáris Technikai Intézet
Jeczkó Levente
Fizika BSc - alkalmazott fizika

angol nyelvtudás, önálló munkavégzés, reaktorfizikai ismeretek, programozási ismeretek

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem központi kampuszán található Oktatóreaktor 1971 óta üzemel, és elsősorban oktatási, illetve kutatási célokat szolgál. A reaktor kezdeti zónája 23 üzemanyagkazettát és 42 grafit reflektorkazettát tartalmazott, maximális teljesítménye 10 kW volt. A reaktorzóna a mai szerkezetét a 1980-as teljesítménynövelés után érte el, melynek során az Nukleáris Technikai Intézet munkatársai az egyik grafit reflektorkazettát üzemanyagkazettára cserélték ki, így a reaktor maximális teljesítménye 100 kW lett.

Az egyes üzemanyag- és reflektorkazetták a láncreakció szempontjából különböző értékességekkel bírnak. Ezeknek a reaktivitásértékességeknek az ismerete modellezési (pl. kódvalidáció) és üzemviteli szempontokból (pl. reaktivitástartalék-emelés) is nagy jelentőséggel bír.

A hallgató feladata a hozzáférhető kazetták reaktivitásértékességének meghatározása meglévő mérési adatok felhasználásával. A szakdolgozó hallgató a munkája során:

• felkutatja és tanulmányozza a korábbi hazai és nemzetközi mérések szakirodalmát;
  • tanulmányozza az inverz kinetika módszerét és a kapcsolódó fizikai paraméterek bizonytalanságainak forrását;
  • inverz kinetikai megoldó programot készít, amellyel a már meglevő mérési eredmények és hibáik kiértékelhetők.