Szakdolgozat-választás

A hallgató neve: Schäffer Bálint specializációja: Fizika BSc - fizikus
A záróvizsgát szervező tanszék neve: Fizikai Intézet/Elméleti Fizika Tanszék
A témavezető neve: Kormos Márton
- tanszéke: Fizikai Intézet/Elméleti Fizika Tanszék
- beosztása: tudományos főmunkatárs
- email címe: kormos.marton@ttk.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Véges idejű kvencsek egydimenziós bozon rendszerekben
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A Lieb-Liniger modell, vagy másnéven az egydimenziós Bose-gáz a kvantummechanikai soktestprobléma egyik paradigmatikus modellje, mely hideg atomi rendszerekben kísérletileg is megvalósítható. A részecskék között ún. kontakt kölcsönhatás van, azaz a párpotenciál arányos egy valós térbeli Dirac-deltával. A modell integrálható, ami lehetővé tette hirtelen kvencsek - a kölcsönhatás erősségének pillanatszerű megváltoztatása - utáni nemegyensúlyi dinamikájának a vizsgálatát is.

A valóságban természetesen nem léteznek nulla idő alatt lezajló kvencsek, ami felveti a kvencs időtartamának és a rendszer más időskáláinak kapcsolatát, különös tekintettel a szinguláris kölcsönhatásra. A probléma megértéséhez először a kéttestproblémát érdemes megvizsgálni, azaz az időfüggő Schrödinger-egyenletet kell megoldani Dirac-delta, illetve ezt közelítő reguláris potenciálok mellett. Az első feladat tehát a Schrödinger-egyenlet numerikus megoldása különböző módszerekkel, például a pillanatnyi bázis alkalmazásával. A leszűrt tapasztalatok alapján folytatjuk a kutatást a soktestprobléma vizsgálatával.

 

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu