Szakdolgozat-választás

A hallgató neve: Borsi Szilárd specializációja: Fizika BSc - alkalmazott fizika
A záróvizsgát szervező tanszék neve: Nukleáris Technikai Intézet / Atomenergetika Tanszék
A témavezető neve: Dr. Czifrus Szabolcs
- tanszéke: Nukleáris Technikai Intézet / Atomenergetika Tanszék
- beosztása: igazgató, egyetemi docens
- email címe: czifrus@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Szuborbitális rakétán elhelyezett sugárzásmérő detektor szimulációja Monte-Carlo-módszerrel
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A BME hallgatóiból alakult Project TELLER csapat a REXUS/BEXUS programme keretein belül épít egy sugárzásmérő berendezést, amelyet várhatóan 2025 márciusában bocsátanak fel a Rexus 34 rakéta fedélzetén. A berendezésben található 3 darab CsI szcintillációs detektor és 4 darab Geiger-Müller cső. Az eszköz tesztelésében és kalibrációjában a Nukleáris Technikai Intézet munkatársai is segítséget nyújtottak.

Egy ilyen fedélzeti eszköz által rögzített energiaspektrum és beütésszám számos tényezőtől függ. Ilyenek többek között a kozmikus sugárzás hely- és időfüggése, a rakéta állásszöge és rakéta anyagában a kozmikus sugárzás részecskéi által keltett másodlagos sugárzás eloszlása.

Ezért a detektorválasz a kozmikus sugárzás, a rakéta és a detektor részletes leírása alapján Monte-Carlo részecsketranszport-számítások segítségével határozható meg. Ilyen számítások elvégzésére szolgál az ingyenesen elérhető SPENVIS rendszer (www.spenvis.oma.be), amely az önállóan is elérhető Geant4 Monte-Carlo programmal végzett szimulációkat is magában foglal.

A hallgató feladata kozmikus sugárzás leírásával kapcsolatos irodalom áttekintése, SPENVIS rendszer és a Geant4 releváns funkcióinak megismerése, és a detektorok szerkezetének és működésének megértése. Ezek alapján egyszerűsített detektormodellt készít és számításokat végez a rakéta különböző állásszögei mellett mérhető detektorválaszra. Munkája lezárásaként lehetőség szerint értelmezi a detektorok által a repülés során mért adatokat. Amennyiben erre lesz lehetőség az eszköz visszatérése után, sugárforrások segítségével az Oktatóreaktor laboratóriumaiban egyszerű tesztméréseket is végez majd.

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu