Optikai rendszer modellezése szinkrotron-sugárzás extrakcióhoz

Modeling an optical system for the extraction of synchrotron radiation
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
2023/24/2.
Dr. Németh Gergely
gergely.nemeth@synchrotron-soleil.fr
Synchrotron SOLEIL L'Orme des Merisiers Départementale 128 91190 Saint-Aubin
Posztdoktori munkatárs
Dr. Erdei Gábor
erdei.gabor@ttk.bme.hu
Intézet/Tanszék:
Atomfizika Tanszék
docens

Angol nyelvtudás fontos. Jó absztrakciós készség, alapvető optikai ismeretek szükségesek. Interdiszciplináris és gyakorlatias szemlélet, önállóság. Programozási jártasság előnyös (elsősorban script-jellegű makrók készítéséhez).

A mai szinkrotronokban az elektronok által kibocsájtott szinkrotron-sugárzás fontos eszköz mind ipari, mind alapkutatási mérési módszerekhez. Nagyon nagy előnye, hogy a tárológyűrű különböző pontjain eltérő energiájú sugárzást lehet kinyerni (röntgentől a THz-ig). A franciaországi SOLEIL szinkrotron SMIS mérőállomásán az inkoherens szinkrotron-sugárzás infravörös tartományba eső részét használják mikrospektroszkópiás analízisre a világ minden tájáról érkező felhasználók. A mikroszkópiai alkalmazás miatt a tárólógyűrűből érkező nyaláb formálása kritikus. A téma célja, hogy a jelenlegi nyalábfomáló optikai rendszerről egy megbízható modell készüljön, melynek segítségével a leképzési hibák és a kritikus beállítási paraméterek feltárhatók és korrigálhatók. A hallgató feladata a jelenlegi tüköroptikák modellezése ZEMAX OpticStudio optikai tervező szoftverrel.

A hallgató feladatai:

•          Optikai elrendezés felépítése sorrendi / nem-sorrendi sugárkövetéses modellel

•          A szinkrotronos szimulációkból kapott belépő nyaláb modellbe illesztése

•          Leképzési hibák jellemzése

•          Eredmények összehasonlítása a valós mérésekkel