Skyrmionok elméleti vizsgálata mágneses vékonyrétegben

Theoretical study of magnetic Skyrmion in thin films
2023/24/2.
Dr. Udvardi László
udvardi.laszlo@ttk.bme.hu
Fizikai Intézet, Elméleti Fizika Tanszék
tudományos főmunkatárs
Török Mátyás
Fizika BSc - fizikus

C programozási és alapvető kvantummechanikai ismeretek

Skyrmionok elméleti vizsgálata mágneses vékonyrétegben

A mágneses anyagok viselkedésének tanulmányozása, ezen belül is a skyrmionok vizsgálata napjaink intenzíven kutatott, dinamikusan fejlődő területe. A skyrmionok síkbeli spinrácson megfigyelhető topológiailag védett, örvényszerű mágneses struktúrák, amelyek különleges stabilitásuk következtében megfelelő információhordozónak ígérkeznek a jövőbeli nagy sebességű, energia hatékony spintronikai eszközökben. A mágneses rendszereket gyakran írjuk egy klasszikus Heisenberg modell segítségével. A szakdolgozat során implementálni kell a Riemann sokaság esetére adoptált konjugált gradiens módszert, úgy, hogy alkalmas legyen a klasszikus Heisenberg modell lokális energia minimumainak a megkeresésére. A program segítségével tanulmányozni kell a mágneses vékonyrétegekben kialakuló különböző topológiai töltésű skyrmionok térbeli kiterjedését és a közöttük fellépő kölcsönhatásokat különböző mágneses terek esetén..