A kurzus célja, hogy megismertesse az ionizáló sugárzás szervezeti és sejtszintű hatásait, elemezze azokat a folyamatokat, amelyek hatással vannak az egészséges és daganatos sejtek túlélésére, halálára. A sugárbiológiai ismeretanyag segítségével olyan új terápiás módszerek dolgozhatók ki, amelyekkel növelhető a daganatos betegek túlélési esélye.
A kurzus áttekinti a sugárzás normál szövetekre és rosszindulatú sejtekre gyakorolt hatásával kapcsolatos fogalmakat.
A tananyag fontos ismereteket tartalmaz a sejtciklus felépítéséről, működéséről, a sejtjel-indukcióról, a DNS-károsodásról és a javító mechanizmusokról; a molekuláris és sejtbiológia alapjairól. Ismerteti a tumornövekedés és sejtkinetika alapjait, valamint a sejthalál mechanizmusait, a tumorbiológia és gazda/tumor kölcsönhatások fajtáit, a normál szövetkárosodás sugárbiológiáját, a sugárterápia korai és késői hatásai, lineáris-kvadratikus modellt, a relatív biológiai hatás és biológiai ekvivalens dózis szerepét a külső terápia, a brachyterápia és a protonterápia esetén.
The course reviews the concepts relating to the effects of radiation on normal tissues and effects on malignant cells. The course also includes significant details regarding cell cycle effects, cell signal induction, DNA damage and repair; molecular and cellular biology; tumour growth and cell kinetics; cell death mechanisms; tumour biology and host/tumour interactions, radiobiology of normal tissue damage, early and late effects of radiation therapy, linear-quadratic model, relative biological effect and biological equivalent dose for external therapy, brachytherapy and proton therapy.