Célkitűzések
A tantárgya célja, hogy megismertesse a hallgatókat a mai atomenergetikai rendszerek üzemanyaggal való ellátásának és a keletkező kiégett üzemanyag kezelésének témakörével, az uránbányászattól kiindulva az üzemanyaggyártáson, a reaktorokban történő üzemanyag-átalakuláson és a kiégett üzemanyag újrafeldolgozási módszerein keresztül egészen a radioaktív hulladéknak tekintett anyagok végleges elhelyezéséig. A technológiai kérdéseken túl a tárgy áttekinti az urán- és tórium alapú nyitott és zárt nukleáris üzemanyagciklusok megvalósítási lehetőségeit, a hasadó-anyagok hasznosítási hatásfokának kérdését, és a véglegesen eltemetendő radioaktív hulladékok mennyiségének (tömegének, aktivitásának, radiotoxicitásának) mérséklésére szóba jöhető módszereket. A tárgy hangsúlyosan foglalkozik a IV. generációs reaktoroknak (közülük is elsősorban a gyorsreaktoroknak) a jövő atomenergetikai rendszereiben várható szerepével.
A tantárgy sikeres teljesítésével elsajátítható kompetenciák
A. Tudás
A tárgy hallgatója megismerkedik az alábbi fogalmakkal, módszerekkel, technológiákkal:
Urán- és tóriumkészletek. Uránércbányászat és -feldolgozás, ércdúsítás. Uránkonverzió. Urándúsítás, dúsítási technológiák. Urán és MOX alapú fűtőelemgyártás, fűtőelem-jellemzők. Atomreaktorok, atomreaktor-típusok, atomreaktorok fizikai, hőtechnikai, műszaki jellemzői. Atomerőművek, atomerőmű-típusok, atomerőmű-rendszerek. Gyorsreaktorok fizikája, technológiája. Kiégett fűtőelemek átmeneti és végleges tárolása, tárolási mó-dok. Kiégett fűtőelemek újra-feldolgozása (reprocesszálása) és a hasznos anyagok recirkulációja. Radioaktív hul-ladékok csoportosítása, feldolgozása, tárolása és végleges elhelyezése. Radioaktív hulladékok particionálása és transzmutációja. Transzmutációs eszközök és rendszerek. Különféle zárt üzemanyagciklusok, a IV. generációs reaktorok szerepe a jövő atomenergia-rendszereiben. Az atomenergia-rendszer elemeinek környezeti hatása. Ha-zai és nemzetközi szabályozás és ellenőrzés (safeguards). Az atomenergia-hasznosítás gazdasági kérdései.
B. Képesség
1. képes eligazodni a nukleáris üzemanyagciklus alapvető kérdéseiben, látja a lényegi különbséget nyitott és zárt üzemanyagciklus között, különös tekintettel a hasadóanyagokban rejlő energetikai potenciál hasznosí-tási hatásfokára,
2. képes kritikailag értékelni a különféle hulladék-elhelyezési stratégiákat,
3. képes egyszerű számításokat és becsléseket végezni különféle atomenergetikai rendszerek üzemanyagigé-nyének és azzal összefüggő alapvető jellemzőinek meghatározására.
C. Attitűd
1. együttműködik az ismeretek bővítése során az oktatóval és hallgatótársaival,
2. nyitott az információtechnológiai eszközök használatára.
D. Önállóság és felelősség
1. gondolkozásában a rendszerelvű megközelítést alkalmazza.
n foglal-kozik a IV. generációs reaktoroknak (közülük is elsősorban a gyorsreaktoroknak) a jövő atomenergetikai rendszerei-ben várható szerepével.