Akkreditációra benyújtás időpontja:
2020.04.29.
Akkreditációs bizottság döntési időpontja:
2020.08.24.
A tantárgy szerepe a képzés céljának megvalósításában:
TTK Reaktortechnika szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzés és a Nukleáristechnológia-menedzsment szakmérnök/szakember továbbképzés kötelező tárgya 2020-tól
A tantárgy részletes tematikája magyarul és angolul:
Primer kör, primer köri főberendezések vízhűtésű energetikai reak-torok esetén. A primer köri főkeringető szivattyú üzemi jellemzői. Primerköri vízkezelő rendszer. Bórsavas rendszer. Pótvízrendszer. Felmelegítő és lehűtő rendszer. Biztonsági és üzemzavari hűtőrendszerek.
A beton technológiája és ellenőrzése. Dekontaminálható burkolatok. Atomerőművek épületeinek funkcionális kialakítása, építészete, épületek öregedése.
Atomerőművek belső elrendezése, vízhűtésű atomerőművek be-rendezéseinek elhelyezése (diszpozíció). A biológiai védelmi falak rendszere, a dolgozók sugárvédelme.
Az ellenőrzött zóna kialakítása. Primer köri cső-, kábel- és haj-tásátvezetések. Konténment és hermetikus üzemzavar lokalizációs rendszer felépítése.
Atomerőművek szellőző rendszere, beépített levegőszűrők.
Földrengésvédelem, külső környezeti hatásokkal szembeni védelem.
Célkitűzések:
A féléves munka során a hallgatók ismereteket szereznek a jelen tantárgy szakmai területén.
A hallgatók a kontaktórákon és az otthoni egyéni felkészülés során elsajátított ismeretek feldolgozásával mélyítik el szaktudásukat, és fejlesztik képességeiket.
A tantárgy sikeres teljesítésével elsajátítható kompetenciák:
T: TUDÁS
1. Ismeri az atomenergetikai szakterületen használatos alapvető mérési eljárásokat, azok eszközeit, műszereit, mérőberendezéseit.
2. Ismeri az atomerőművi szakterülethez szervesen kapcsolódó, környezetvédelmi, minőségbiztosítási és jogi szakterületek alapjait, ezen ismeretek alkalmazási követelményeit.
3. Áttekintő ismeretekkel rendelkezik az atomerőműben alkalmazott berendezések fizikai folyamatai és működése területén.
4. Átfogóan ismeri az atomerőművi rendszerek és folyamatok, valamint az energiaátalakító gépek és technológiák alapvető működési elveit és módszereit.
5. Ismeri az atomerőművekhez kötődő hőerőgépek és összetett energiaátalakító rendszerek működési elveit, lényeges szerkezeti egységeit.
6. Átfogó ismeretekkel rendelkezik a reaktortechnikai és –fizikai folyamatok területén.
K: KÉPESSÉG
K: KÉPESSÉG
1. Képes az atomerőművek legfontosabb terminológiáit, elméleteit, eljárásrendjét alkalmazni az azokkal összefüggő feladatok végrehajtásakor.
2. Képes önálló tanulás és ismeretszerzés megtervezésére, megszervezésére és elvégzésére.
3. Szakterületén képes kidolgozni mérnöki és menedzsment problémák megoldásait, figyelembe véve az atomreaktorban lejátszódó folyamatok működési és nukleáris biztonságra gyakorolt hatását.
4. Képes a nukleáris létesítményhez kapcsolódó szakmai problémák azonosítására, azok megoldásához szükséges elvi és gyakorlati háttér feltárására, megfogalmazására és megoldására.
5. Alkalmazza az atomerőművi rendszerek és technológiák számítási, méretezési és modellezési elveit és módszereit.
6. Képes értelmezni és jellemezni az atomerőművi rendszerek szerkezeti egységeinek, elemeinek felépítését, működését, az alkalmazott rendszer-elemek kialakítását és kapcsolatát.
Követelmények szorgalmi időszakban:
Aláírás feltétele az előadások 70%-án való részvétel.
Követelmények vizsgaidőszakban:
Vizsga
Pótlási lehetőségek:
TVSZ szerint
Konzultációs lehetőségek:
Oktatóval egyeztetett időpontban
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom:
Hazai és nemzetközi szakirodalom, szakcikkek
Kontakt óra:
28
Félévközi felkészülés órákra:
28
Felkészülés zárthelyire:
0
Zárthelyik megírása:
0
Házi feladat elkészítése:
0
Kijelölt írásos tananyag elsajátítása (beszámoló):
0
Egyéb elfoglaltság:
62
Vizsgafelkészülés:
62
Összesen:
180
Ellenőrző adat:
180
Név:
Boros Ildikó
Beosztás:
mestertanár
Munkahely (tanszék, kutatóintézet, stb.):
Nukleáris Technikai Intézet
A tanszékvezető neve:
Dr. Czifrus Szabolcs