A tantárgy szerepe a képzés céljának megvalósításában:
TTK Számítógépes és kognitív idegtudomány MSc képzés kötelező tárgya
A tantárgy részletes tematikája magyarul és angolul:
A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat az emberi nyelvfeldolgozás, nyelvelsajátítás és nyelvi produkció folyamataival, és e folyamatok nyelvészeti, pszichológiai és neurobiológiai alapjaival, valamint a kutatásban alkalmazott viselkedéses és agyi képalkotó módszerekkel is. Az órán olyan kérdéseket tárgyalunk, mint a beszéd dekódolása, a szavak előhívása, a mondatok szerkezetének feldolgozása és megértése, a beszéd tervezése és produkciója, valamint a nyelvfeldolgozás biológiai és kognitív alapjai. Emellett kitérünk a nyelvtanulásra, beleértve a csecsemők anyanyelvelsajátítását és a felnőttek idegennyelv-tanulását, valamint a nyelvi képességet érintő fejlődési és szerzett zavarokra is.
A kurzus rövid bevezetőt kínál a gépi természetesnyelv feldolgozáshoz használt eszközök, köztük neurális hálók használatába is, ideértve a hozzájuk használt alkalmazásprogramozási interfészeket is: szó lesz az OpenAI Whisper és GPT4, a Mistral, és a specifikusan a magyarra tanított Puli modellről is.
Követelmények szorgalmi időszakban:
Követelmények vizsgaidőszakban:
Konzultációs lehetőségek:
Az oktató fogadóóráin és emailen
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom:
Sedivy, Julie (2014). Language in mind: An introduction to psycholinguistics. Sunderland, MA: Sinauer.
Pléh, Csaba és Lukács, Ágnes (2014) (szerk) Pszicholingvisztika 1-2. Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv. Budapest: Akadémiai.
Silge, Julia, and David Robinson. Text mining with R: A tidy approach. " O'Reilly Media, Inc.", 2017.
Rothman, Denis. Transformers for Natural Language Processing: Build, train, and fine-tune deep neural network architectures for NLP with Python, Hugging Face, and OpenAI's GPT-3, ChatGPT, and GPT-4. Packt Publishing Ltd, 2022.