A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:
mechanika, elektromosságtan, vektoralgebra, differenciál- és integrálszámítás elemei
A tantárgy szerepe a képzés céljának megvalósításában:
VEK Környezetmérnöki MSc Szak kötelező tárgya
A tantárgy részletes tematikája magyarul és angolul:
A relativitáselmélet alapjai: A Galilei-transzformáció é a relativitás elve az elektromágnességtanban. A Lorentz-transzformáció. Távolság és időmérés, sebességtranszformáció. A relativisztikus sebesség, tömeg, energia, impulzus és mozgásegyenlet fogalma.
Bevezetés az atomfizikába: A hőmérsékleti sugárzás, fotoeffektus, Compton-effektus. A Bohr-modell. Részecskék hullámszerű viselkedése. A kvantummechanika posztulátumai. Kötött mikrorészecskék állapotának leírása, a stacionárius Schrödinger-egyenlet és megoldása egyszerűbb esetekben. A hidrogénatom. A Pauli elv, az atomok elektronszerkezete. Fény és anyag kölcsönhatása. A lézer és alkalmazásai.
A szilárdtest-fizika alapjai: A szilárdtestek felépítése é tulajdonságai. A sávelmélet alapjai, vezetők, szigetelők és félvezetők. Az elektronvezetés
jellemzői: töltéshordozó-koncentráció és mozgékonyság, Hall-effektus. Vezetők fajlagos ellenállása, a szupravezetés. Szennyezéses vezetés, n- és p-típusú félvezetők. Szilárdtestfizikai eszközök.
Az atommagfizika alapjai: Az atommag tulajdonságai, kötési energia. A spontán magátalakulások, gamma- béta-, alfa-sugárzás, maghasadás. Magmodellek, magreakciók. Hasadási láncreakció, hasadási reaktor. A magfúzió.
Követelmények szorgalmi időszakban:
Írásbeli vizsga a szorgalmi időszak utolsó hetében, megajánlott jeggyel.
Követelmények vizsgaidőszakban:
Konzultációs lehetőségek:
Előzetes megbeszélés szerint
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom:
Budó Ágoston, Mátrai Tibor: Kísérleti Fizika III. kötet, Tankönyvkiadó Budapest
László István: Mikrofizikai alapok, I-II kötet, LSI ATSZ kiadó, Budapest 1988