angol nyelvtudás, optika és diffraktív-technológia iránti érdeklődés
A kutatási téma alapja az optikai hatásra bekövetkező törésmutatóváltozás polimerekben. A fény hatására vegyi átalakulás következik be, amely által a besugárzott területen – ott ahol a fényteljesítmény-sűrűség meghalad egy küszöbértéket – törésmutató-növekedés következik be. Az ultrarövid impulzusok biztosítják a szükséges nagy pillanatnyi teljesítményt – energia-koncentrációt – és rövidségük miatt nem károsítják termikusan a szubsztrátot. A megnövekedett törésmutató alkalmas diffraktív struktúrák, lencsék, rácsok létrehozására az anyag belsejében.
A hallgató kutatási témája ez alapján multifokális műszemlencsékben alkalmazott polimerekben diffraktív struktúrák létrehozása saját femtoszekundumos lézerrel. A cél a multifokális műszemlencsékben használatos additív dioptriát létrehozó felületi diffraktív lencsék kiváltása a lencsetömb belsejébe írt lencsestruktúra – diffraktív Fresnel lencse –segítségével. A kutatás mind modellezési, és mind kísérleti munkát tartalmaz, a kutatómunka célja a beírandó struktúrák paramétereinek (gyűrűk száma, gyűrűk mélysége, struktúrája) optimalizálása illetve a beíró készülék fejlesztése és az elkészült minták minősítése.
A félév során a feladat az elméleti háttér megismerése, majd a már korábban megépített beíró rendszer újra tervezése és optimalizálása. Elsősorban a vezérlő - programok és az elektronikai egységek fejlesztésére és a lézeres beírási paraméterek optimalizálására kell koncentrálniA beíráshoz használt optikai teljesítmény és a minta-mozgatási sebesség optimalizálása a mintában felvett pozíció függvényében az egyenletes törésmutató-változás elérését célozza, hogy a struktúra egyenletes legyen beírási mélységtől függetlenül. A kalibráció és beállítás segítségével lehetővé válik a struktúrák, komplex lencsealakok tervezése és a lencse-írási kísérletek elvégzése. Az elméleti, modellezési munka során mind a kalibráláshoz új program-rutint, mind a továbbfejlesztett lencseírás vezérléshez új rutinokat kell létrehozni.
- A szakdolgozat keretén belül elvégzendő feladatok:
- a diffraktív struktúrák modellezése Matlab programban
- a vezérlőrendszer megismerése, a beírási paraméterek optimalizálása
- kísérletek végzése lineáris és körszimmetrikus struktúrák beírására
- a létrehozott minták kísérleti ellenőrzése, diffrakciós hatásfok kimérése
- többrétegű struktúrák modellezése
- többrétegű struktúrák létrehozása