Takács Anna a Bosch rangos ösztöndíjának első TTK-s nyertese

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat

Takács Anna, elsőéves Fizikus MSc diák, nyerte el a Robert Bosch Kft. BEST ösztöndíját (Bosch Engineering Scholarship Team). Ennek kapcsán kérdezte Simon Ferenc.

SF: Először is szeretnék gratulálni, hogy első TTK-s hallgatóként elnyerted a Bosch BEST ösztöndíját! Kérlek, mesélj erről az ösztöndíjprogramról!

TA: Köszönöm szépen a gratulációt! A BEST egy olyan tanulmányi ösztöndíjprogram, amit a Robert Bosch Kft. indított el a magyar műszaki felsőoktatás támogatására. A programra műszaki területeken tanuló, már mesterképzést végző diákok jelentkezhetnek. Ez a program a pénzügyi támogatáson túl a hallgatók szakmai fejlődését is támogatja. Minden, a programba bekerülő hallgató ugyanis önálló kutatási munkát végezhet egy, a tanulmányaihoz kapcsolódó területen. A program ideje alatt minden résztvevőt egy szakmai konzulens segít a munkájában. Én például Dr. Gyüre-Garami Balázs mentorálása alatt dolgozom, aki szintén fizikusként került a Bosch-hoz.

SF: Mennyi elfoglaltsággal jár ez, és mit vár el a Bosch ezért a támogatásért?

TA: A Bosch természetesen elvárja, hogy a program résztvevői elkötelezetten és lelkiismeretesen végezzék az egyetemi tanulmányaikat, hiszen ezzel tehetünk a legtöbbet a szakmai fejlődésünkért, amit ők elsősorban támogatni szeretnének. Elvárás továbbá, hogy az egyetemi tanulmányaink végén a diplomamunkánkat a mentorunk vezetésével Bosch releváns témában írjuk, illetve a kötelező szakmai gyakorlatunkat is a Boschnál végezzük. Továbbá a pályázatot elnyerő hallgatóknak részt kell venniük a Tudományos Diákköri Konferencián, szintén az ösztöndíjprogram keretein belül végzett kutatásuk témájával. Én a program első félévében már részt is vettem Bosch releváns témával a TDK-n.
Az elvárás tehát magas, de nem megugorhatatlan, ha az ember eléggé kitartó és elhivatott a tanulmányai és a kutatás kapcsán.

SF: Ha már a TDK-t említed, akkor érdekelne, hogy milyen eredményt értél el?

TA: Az én dolgozatom a kísérleti fizika szekcióban lett nevezve, ahol 1. helyezést értem el, illetve különdíjban is részesültem a Semilab által.

SF: Nem frappáns az, hogy éppen a Semilab különdíját nyerted meg egy Boschos témával? Mit gondolsz erről?

TA: Igen, ez valóban egy különleges helyzet, engem kifejezetten váratlanul ért. Számomra ez egy nagyon jó visszajelzés, hiszen azt mutatja, hogy a munkám széles körben jelentős lehet, hiszen egy más iparági szereplő, a Semilab szakembereinek figyelmét is felkeltette. Másrészt a Bosch gondolkodását is ékesen bizonyítja: ugyanis a cég számára fontosabb, hogy jó szakemberek kerüljenek ki a felsőoktatásból, minthogy saját maga számára képezzen szakembereket. Remélem, mindenki számára érthető ez a különbség. Ez az a gondolkodás, amely előre viszi a fejlődést és ösztönzi az innovációt.

SF: Mesélj kérlek egy kicsit magadról is, hol tartasz éppen a tanulmányaiddal! Illetve a Boschnál végzett munkát hogyan tudod a tanulmányaiddal összeegyeztetni?

TA: Én a 2024/2025-ös őszi félévben kezdtem el a fizikus mesterképzést itt a BME-n, nanotechnológia-anyagtudomány specializáción, miután az előző félévben befejeztem az alapképzést szintén ezen a szakon.
A Boschnál végzett kutatásomat az egyetemi feladataimmal párhuzamosan végzem, az ipari mentorommal folyamatosan egyeztetve. Az egyetemi képzésünk alapvetően úgy van kialakítva, hogy lehetőséget biztosítson önálló kutatásra a tanulmányaink mellett, így az, hogy az ösztöndíjprogramon belüli kötelezettségekre is fókuszálni kell, nem egy megugorhatatlan feladat, ha az ember elhivatott és megfelelően be tudja osztani az idejét.

SF: Nekem a Boschról elsősorban egy mérnökcég jut eszembe, picit meglepő, hogy fizikusként Te ott el tudtad nyerni ezt a díjat. Gondolom, hogy többségben vannak a mérnökök a korábbi díjazottak között.

Mit gondolsz erről?

TA: Igen, a program résztvevői rajtam kívül mind mérnöki, informatikai szakokról érkeztek, ugyanakkor a Bosch fejlesztési, kutatási területein a fizikának is nagyon jelentős szerepe van. Úgy gondolom, hogy fizikus hallgatóként egy kicsit más nézőpontot tudunk behozni az ipari projektekbe, ami jól ki tudja egészíteni a mérnöki megoldásokat. Számomra nagyon inspiráló, hogy mind a szakmai mentorom, mind számos további kollégám a Boschnál fizikus. Sokat dolgozom együtt, és rengeteget tanulok például Dr. Bernáth Bencétől, aki alap- és mesterképzést is itt végezte a BME TTK-n, jelenleg pedig vezető EMC mérnök a Boschnál.

SF: Szeretünk szemérmesek lenni a pénzekben, de mivel ez egy publikus adat, hadd kérdezzek rá, hogy pontosan mennyi támogatást is ad az ösztöndíjprogram?

TA: A BEST résztvevői havonta bruttó 350 000 Ft-ot kapnak a mesterképzésük alatt, illetve céges laptopot is biztosít a program a kutatási munka megkönnyítésére.

SF: Ha egy TTK-s hallgatót hasonló, alkalmazott kutatások érdekelnek, akkor szerinted mit tegyen, hogy egy jó kutatóhelyre eljusson?

TA: A BME TTK-n véleményem szerint számos jó lehetőség van az alkalmazott fizikai kutatások iránt érdeklődők számára. Ahhoz, hogy ezeket a lehetőségeket meg tudd ismerni, érdemes részt venni például az évente megrendezésre kerülő témaválasztó esten, illetve szerintem egy TDK konferencián is sok érdekes területet, lehetőséget ismerhetnek meg a hallgatók. Mivel a karunk viszonylag kis létszámú, ezért könnyedén beszélgethetünk már kutatással foglalkozó felsőbb éves hallgatókkal is, akik biztosan szívesen mesélnek a különböző, általuk ismert lehetőségekről.

SF: Mik a további terveid az MSc-t követően? Esetleg elképzelhetőnek tartod, hogy doktorit is készíts valamilyen ipari témából?

TA: Még nem döntöttem el, hogy pontosan milyen irányba szeretnék továbblépni a mesterképzés befejezése után. A doktori képzést is elképzelhetőnek tartom, és ezt szívesen végezném egy, a Bosch és az egyetem közötti ipari együttműködés keretein belül.

SF: Végezetül mit üzennél a Nálad fiatalabb diákoknak, a kutatómunka kapcsán?

TA: Én mindenképpen azt tanácsolom, hogy nézzenek szét alaposan a Karon és legyenek nyitottak a lehetőségekre. Ha egy olyan kutatási témát tudnak találni maguknak, ami tényleg érdekli őket, akkor szinte hobbivá is válik a munka, és természetesen fog jönni az elkötelezettség, a lelkiismeretes munkavégzés, ami ezen a területen mindenképp erény.

Diszkusszió a Bosch vezető EMC mérnökével, Dr. Bernáth Bencével. Bence szintén a BME TTK-n végzett fizikusként 2015-ben.

 

A vizsgált eszközök előkészítése felületszerelt technológiával

 

Tesztmérések közben közös módusú szűrőtekercseken