![Nyomtatóbarát változat Nyomtatóbarát változat](https://ttk.bme.hu/sites/all/modules/print/icons/print_icon.png)
Motiváció kísérleti munkára, erős alapok szilárdtestfizikából, angol nyelvtudás
Az aktuátorok kulcsszerepet játszanak számos ipari és technológiai területen, mivel különféle gerjesztéseket (hő, elektromosság, fény) képesek mechanikai mozgássá alakítani. Ezek az eszközök elengedhetetlenek a precíziós műszerek, a mikroelektromechanikai rendszerek (MEMS), a robotika és az orvostechnika fejlődésében, ahol pontos és gyors mozgatás szükséges. Mikroszinten azonban egyszerre nagy amplitúdójú, gyors és hatékony mozgatást megvalósítani különösen nagy kihívás, mivel a jelenlegi technológiák korlátokba ütköznek.
A szakdolgozat célja egy, a VO2 hőmérsékletfüggő fázisátalakulását kihasználó mikroméretű aktuátor kifejlesztése, amely a fenti korlátokat igyekszik kezeli. A VO2 fém-szigetelő átmenete körülbelül 68 oC-on következik be, amelynek hatására az anyag térfogata körülbelül 1%-os változáson megy keresztül. Ez a jelenség felhasználható mechanikai mozgás létrehozására egy vanádium-dioxid (VO2) és króm (Cr) alapú bimetál létrehozásával.
A mikroaktuátorok előállítása során a hallgatónak különféle nanofabrikációs techológiával (elektronsugaras litográfia, vékonyréteg leválasztás, reaktív ionmarás, stb.) kell megismerkednie és elsajátítania őket, miközben kidolgozza a gyártás folyamatát és optimalizálja azok paramétereit. Sikeres megvalósítása esetén az eszközök működését tanulmányozza optikai és elektronsugaras mikroszkópok segítségével és teszteli az aktuátorok elektromos úton történő vezérlését. A munka a HUN-REN EK MFA Nanoérzékelők Lanoratóriumának tisztatereiben történik.