![Nyomtatóbarát változat Nyomtatóbarát változat](https://ttk.bme.hu/sites/all/modules/print/icons/print_icon.png)
Az elektrodinamika felosztása a Maxwell- egyenletek segítségével: elektro- és magnetosztatika, stacionárius terek, kvázistacionárius és gyorsan változó terek.
Elektrosztatika. Az elektrosztatikus alapjelenség vezetővel és szigetelővel. Coulomb törvénye. Az elektrosztatika Gauss-törvénye. Az elektromos feszültség. Az elektromos potenciál. Pontszerű töltés és diszkrét töltéseloszlás potenciáltere. Ekvipotenciális felületek. Tö ltés elhelyezkedése vezető felületén. Elektromos erőtér és potenciáltér vezető belsejében. Csúcshatás. Kapacitás, kondenzátorok. Dipólus és ponttöltések ből álló
töltésrendszer potenciáltere. Elektromos tér anyagi közegben. Szabad és polarizációs töltés.
Magnetosztatika. Mágneses erőtér anyagi közegben. Para-, ferro- és diamágnesség.
Egyenáramok. A vezetés mechanizmusai. Az elektromos áram munkája és teljesítménye. A Kirchhoff-törvények. Elektromotoros erő. Az áramkör aktív és passzív tagjai.
Oersted és Ampére kísérletei. Szolenoid mágneses tere. H mérése szolenoidos kompenzációval. A mágneses tér hatása az áramtól átfolyt vezetőre. B mérése magnetométerrel. A Lorentz-féle erőtörvény. Az áramok közötti erőhatás és az Amper definíciója. A Faraday-féle indukció törvény. Neumann és Lenz törvénye. Kölcsönös indukció és önindukció. Bekapcsolási jelenségek.
Váltakozó feszültség és váltóáram előállítása. Komplex írásmód, komplex amplitúdó. Váltóáramú áramkörök, komplex impedancia . A váltóáram teljesítménye.
Elektromágneses hullámok. Az elektrodinamika összefoglalása.
A részletesebb tematika, valamint az emelt szintű vizsgára való felkészüléshez szükséges további anyag a tanszéki honlapon ta lálható.