Kapilláris-szenzor alapú immunfluoreszcens mérőrendszer fényforrásának LED alapú átalakítása

LED based reconstruction of the light source of a capillary-sensor based immunofluorescent system
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
2022/23/2.
Dr. Barócsi Attila
barocsi.attila@ttk.bme.hu
Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék

Biofizikai és optikai érdeklődés, kísérletező beállítottság, angol nyelvtudás, önállóság.

A BME Fizikai Intézet Atomfizika Tanszéke résztvevője a Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratóriumnak, amelynek egyik iránya, hogy alacsony fotonszámú kvantumoptikai méréseket hajtunk végre biológiai mintákon. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központtal (NAIK) közösen kifejlesztettünk egy kapilláris-szenzor alapú optofluidikai mérőrendszert, amely kapilláris-cső belsejében megvalósított immunfluoreszcens reakcióból származó jelet méri penészgomba-méreganyagok érzékeny kimutatására.

A mérőrendszer jelenleg szilárdtest-lézer alapú megvilágítással rendelkezik. A kompakt mérőrendszer megvalósításának egyik iránya a fényforrás egyszerűsítése megfelelő hullámhosszú és teljesítményű LED alkalmazásával. Feladat (1) Zemax modellezéssel és kísérleti összeállítással annak vizsgálata, hogy a jelen megvilágítással azonos teljesítménysűrűség elérhető-e a kapilláris-mintatartóban; (2) szükséges-e gerjesztés oldali szűrő alkalmazása, illetve (3) hogyan biztosítható a becsatolás a jelen rendszer optofluidikai csatlakozásával kompatibilis módon.